• Bülent Özsoy

🇹🇷 Covid-19’dan Sonra Turizm

Updated: Apr 21, 2020

Habere göre 40 feet teknesi ile dünyanın etrafını turlamak için yola çıkmış Bert TerHart, Kasım 2019’dan beri denizlerde. Üstelik durmaksızın ve hiçbir elektronik navigasyon cihazı kullanmadan seyir yapıyor. Aylardır hiç kimseyle görüşmediği için Covid-19’a karşı yeryüzünde ki en güvenli kişi olarak tanımlanıyor.

Hepimizin ortak umudu Covid-19 belasına karşı çözüm bulunması ve herkesin eski güzel günlerine geri dönebilmesi. “Normale dönmek” diye ümitleniyoruz ancak bu gerçekleşse bile ne kadar ‘normale’ dönebileceğiz? Eski tatil alışkanlıklarımızı sürdürebilecek miyiz? Tüm dünyanın turizm sektörü ne kadar olumsuz etkilenecek?

Bu sorulara iyimser yanıtlar verebilmek şimdilik mümkün değil. UNWTO’nun yayınına göre tüm uçuş noktalarının %96’sında seyahat kısıtlaması var. Bu kısıtlamaların ne kadar süreceği de belirsiz. Yine de benim emin olduğum bir gerçek var ki yelken tatili yapmanın keyfi Covid-19’dan önce de muhteşemdi, sonrasında da muhteşem olmaya devam edecek.

“Güvende kalmak” ifadesi için ise Bert TerHart çok önemli bir gösterge. Bir teknede güvendesiniz. En açık denizlerde ya da en güzel koylarda fark etmez. Bir teknedeyseniz en güzel izolasyonu yaşamaya ve en huzurlu tatili yapmak için güvenli kalmaya devam edeceksiniz.

Keşke hiç yaşanmasaydı dediğimiz bu olumsuzluklar deniz üzerinde tatillere olan talepleri belki arttıracaktır. Göreceğiz ve öğreneceğiz.


85 views0 comments

Recent Posts

See All