• Bülent Özsoy

🇹🇷 Denizdeyken Hedef Değil Süreç Önemlidir

Denizde büyük küçük kavramı yoktur. Denizin karşısında her tekne küçüktür.


Aynı biçimlerle olmasa da hayatı bir noktada denizle kesişmiş insanların, bu küçüklük hissini deneyimlemiş olmaları muhtemel. Deniz öyle uçsuz bucaksız, öyle kendi derdindedir ki teknemizin büyüklüğünü, yargılarımızı, dertlerimizin boyutunu, ölçütlerimizi umursamaz. Onun için hepsi “küçüktür”. Bu nedenle, denize açıldığımızda bazı konular anlamını kaybedebilir ya da pek çok şey yeni anlamlar kazanabilir.


Bu yeni anlamlar da o tekneye ayak bastığımız an başlar; varacağımız koya, adaya ulaştığımızda değil. Çünkü denizin önemsediği hedef değil, süreçtir. O süreçte deniz şunu ister: Sadece orada ol ki öğretmeye başlayabilsin. Öğretmek istediği ise çok açık: Normal hayatlarımızdaki gerçekliklerimize dışarıdan bakmamızı sağlayıp varlığımızı hatırlatmak.


Evet, hatırlatmak ama neden? Zihnimizdeki ve yaşamımızdaki sorunlarla her zamanki gibi başa çıkmaya çalışırken bir an durup kendimizin dünyadaki yerini düşündüğümüzde, ne kadar da küçük olduğumuzu fark ediyoruz. Bakış açımızın değişimiyle o dertlerin, biz sandığımız benliklerin aslında yüklediğimiz anlamlar kadar büyük olmadığını anımsayı veriyoruz. Hemen sonrasındaysa tekrar unutup kendimizi normal akışa bırakıyoruz.


İşte denizi böyle düşünebiliriz; kendimizi bırakmadığımız, durup düşündüğümüz “o an” denizin gerçekliği. Hemen hemen her gün boğuştuğumuz o kaos, çekişmeler, koşuşturmalar ve kalabalıklar karanın gerçekliği. Denizin ortasında uçsuz bucaksız, karanın siluetinin bile görünmediği yerde bu kavramlar bir anda önemliliğini yitiriyor. Kıymetli olansa sadece orada olup varlığımızı hissetmemiz oluveriyor.


Sonrası kendi varlığımızın farkına varma, kendimiz olma… Hele ki yaşamımızda kendimiz olabilmek adeta bir savaşa dönmüşken deniz bize güzel bir alan açarak “Burası senin, sen olabilmen için.” diyor. Bu olunca da, kendi küçüklüğümüzün ayırdına varmayla gelen özgürlüğün getirdiği büyüklüğü, hissetmek başlıyor. Tüm bu süreçte deniz ve tekne de bize refakat ediyor.


Bu ara bitiyor, süreç bitiyor; karaya yeniden adım atma vakti geliyor. Gerçeklikler farklılaşıyor bu sebeple de belki biz karayı, kara da bizi tanıyamayabiliyor.


73 views0 comments

Recent Posts

See All